top of page

ניתוח ויטרקטומיה

מהי ויטרקטומיה?

 

בניתוח ויטרקטומיה מסירים את הזגוגית (ויטראוס) שהוא הג'ל שממלא את חלל העין. בניתוח מבצעים 3 חתכים קטנים בדופן העין שדרכם מכניסים את המכשירים הדרושים לניתוח וכוללים פתח לנוזל פזיולוגי שמוזרם במהלך הניתוח ומחליף את הזגוגית הנשאבת, פתח לתאורה ופתח למכשיר הויטרקטום שחותך ושואב את הזגוגית. ניתוח הויטרקטומיה מבוצע בדרך כלל ללא תפרים. את הזגוגית שמוציאים בזמן הניתוח מחליף נוזל צלול שמופרש מהעין. העין מתפקדת היטב ללא זגוגית. ניתוח ויטרקטומיה נעשה לרוב בהרדמה מקומית של אזור העין אך ניתן לעשותו גם בטשטוש ובהרדמה מלאה. הסיבות השכיחות לניתוח כוללות ממברנה אפירטינלית, חור מקולרי דימום בזגוגית והפרדות רשתית.

 

ממברנה אפירטינלית

ממברנה אפירטינלית היא קרום שגדל במרכז הראייה. הממברנה גורמת לעיבוי של שכבות הרשתית ועלולה להוביל לעיוות התמונה וירידה בחדות ראיה. שכיחות התופעה הזאת עולה עם הגיל. בחלק מהמקרים עלולה ממברנה אפירטינלית לפגוע בשתי העיניים. במרבית המקרים הסיבה לצמיחת הקרום אינה ידועה.

 

ניתוח הויטרקטומיה משפר את הראיה בכ 70% מהמטופלים ובממוצע יש שיפור של 2 שורות בחדות הראיה. השיפור בראיה לאחר ניתוח הדרגתי ונמשך כ-3 חודשים אולם שיפור נוסף יתכן עד שנה ואף שנתיים לאחר ניתוח. למרות השיפור בראיה, היא בדרך כלל לא חוזרת למצב שקדם למחלה. גם ב-30% מהמקרים בהם הראיה לא משתפרת, היא לרוב מתייצבת וכך תמנע ירידה נוספת בראיה. הסיכוי להחמרה בראיה לאחר ניתוח ויטרקטומיה קטן מאד.

חור מקולרי

חור מקולרי מתפתח במרכז הראייה וגורם לירידה בחדות הראייה. הסיבה המדויקת להווצרות החור אינה ידועה, אך ההערכה המקובלת היא שהוא נגרם מכוחות משיכה שמפעילות הזגוגית והרשתית על חלקו המרכזי של מרכז הראייה. עם הזמן עלול החור המקולרי לגדול.

 

בשלבים מוקדמים החור עשוי להיסגר באופן עצמוני אולם בשלבים מאוחרים ובחורים גדולים יותר לא ניתן לצפות לסגירה עצמונית של החור.

חור מקולרי גורם לירידה בחדות הראיה וככל שהחור גדול יותר הירידה בראיה משמעותית יותר.

 

במרבית המקרים בהם החור נסגר, חדות הראיה משתפרת אולם לא בכל המקרים. ככל שהחור המקולרי גדול יותר ונמצא תקופה ארוכה (מעל 6-12 חודשים) פוחת הסיכוי לשיפור בחדות הראיה בעזרת ניתוח. התאוששות הראיה יכולה להמשך מספר חודשים. סגירה של החור בניתוח ויטרקטומיה צפויה בלמעלה מ-90% מהמקרים.

 

מה צפוי בניתוח ויטרקטומיה?

בניתוח ויטרקטומיה מוציאים את הזגוגית ומטפלים בבעיה ברשתית. מרבית הניתוחים אורכים כשעה. לעיתים ניתוח הויטרקטומיה משולב בניתוח קטרקט. אין צורך באישפוז לאחר הניתוח.

 

בממברנה אפירנטלית ובחור מקולרי מטפלים באמצעות קילוף הקרום העדין מאוד שמכסה את מרכז הראייה. זוהי פעולה עדינה מאוד שדורשת מיומנות רבה של המנתח.

 

בניתוחי רשתית כאשר נמצא קרע ברשתית, לעיתים ממלא המנתח בסיום הניתוח את העין בגז. במהלך התקופה שהגז נמצא בעין הראיה מטושטשת מאד אולם לאחר שהגז נספג הראיה חוזרת. את הגז שנספג מחליף בהדרגה נוזל שמייצרת העין במשך כמה שבועות.

 

הכנות לניתוח ויטרקטומיה

יש להכין סיכום רפואי מרופא המשפחה של כל הבעיות הרפואיות שיש לך ורשימה של כל התרופות הקבועות שלך. כמו כן יש לבצע בדיקות דם וא.ק.ג. עדכניים. אין צורך להפסיק נוגדי קרישה לפני ניתוח אולם אם נוטלים קומדין חייבים לעשות בדיקת INR בסמוך לניתוח. מספר ימים לפני הניתוח יש להגיע לערכי INR שבין 2 ל-2.5 בהתייעצות עם רופא משפחה.

 

נוסף על כך יש להתכונן לתקופת החלמה בת כארבעה שבועות שבה אסור לעשות מאמץ פיזי ואסור להיחשף לאבק או ללכלוך.

 

ביום ניתוח הויטרקטומיה

יש להביא לניתוח סיכום מידע רפואי מרופא המשפחה, בדיקות דם עדכניות וא.ק.ג..

יש להגיע שעה לפני הניתוח. במידה וניתוח הויטרקטומיה מבוצע בהרדמה מקומית אין צורך בצום אולם במידה ויש צורך בטשטוש או בהרדמה כללית יש להגיע בצום מאוכל ושתיה של 6 שעות.

יש להביא צילום OCT עדכני.

 

הוראות לאחר ניתוח הויטרקטומיה

במידה ויש צורך בהזרקת גז לעין בניתוח, על המטופל לשמור על תנוחת ראש שתקבע ע"י המנתח בדרך כלל למשך 3 ימים לאחר ניתוח. בחור מקולרי יש לשמור על ראש כלפי מטה מרבית היום אולם כל שעה ניתן לעשות רבע שעה הפסקה בתנוחת הראש. ניתן להשאיל מ״יד שרה״ כיסא למנח ראש למטה. עם גז בעין בתחילה רואים את ההיקף העליון בצורה חדה ובצורה איטית חלק גדול יותר משדה הראיה הופך ברור. לאחר ניתוח יתכנו כאבים קלים והראיה עשויה להיות מטושטשת. שיפור בראיה יכול לקחת מספר חודשים והינו הדרגתי. כל עוד העין מלאה בגז אסור לטוס. אם צריך לעבור ניתוח נוסף בהרדמה כללית בעת שעדיין יש גז בעין, יש לדווח על כך לרופא המרדים כדי שישתמש בחומרי הרדמה מתאימים.

 

בחודשיים הראשונים לאחר ניתוח לא מומלץ לרכוש משקפיים חדשים עד להתייצבות המספר. ביקורת עיניים מתבצעת למחרת יום הניתוח, לאחר שבוע ולאחר חודש עם צילום OCT. בתקופה שלאחר ניתוח ויטרקטומיה חשוב לשמור על מספר כללים והנחיות במטרה להגן על העין ולמנוע סיבוכים כגון זיהום או חבלה. חשוב לדעת שמיד לאחר ניתוח ניתן להרגיש צריבה ותחושת חול בעין וכן אי נוחות. לעיתים יש כאב קל לאחר ניתוח שחולף עם נוגד כאבים. בכדי להקל על הצריבה ותחושת החול מומלץ להצטייד בתחליפי דמעות שניתן להשתמש בהם לאחר ניתוח. ניתן לרכוש אותם ללא צורך במרשם רפואי.

 

טיפול תרופתי

• יש להזליף לעין המנותחת את הטיפות שניתנו 4 פעמים ביום אלא אם הודרכת אחרת. יש לשמור את הטיפות במקום חשוך וקריר.

• לפני הזלפת הטיפות יש לרחוץ את הידיים במים וסבון. ניתן לנקות את העין עם צמר גפן / גזה סחוט לאחר טבילתו במים נקיים מבלי ללחוץ על העין , למשוך את העפעף התחתון כלפי מטה ולהזליף את הטיפות.

• יש להמשיך את הטיפול בתרופות האחרות ללא שינוי אלא אם כן הודרכת אחרת.

 

יש להימנע בחודש הראשון מ:

•עבודה הכרוכה במאמץ גופני, פעילות ספורטיבית מאומצת.

•כניסת מים וסבון לעיניים ולכן יש להתקלח ולחפוף ראש כמו במספרה כאשר הראש והשיער מוטה לאחור.

•רחצה בים ובבריכה .

•צביעת השיער.

•מגע או לחיצה על העין המנותחת גם בעת השינה .

 

חשוב לזכור להרכיב משקפי שמש לפחות בשבוע הראשון שלאחר ניתוח הויטרקטומיה. להיוועץ ברופא העיניים המטפל בנוגע ליכולת הנהיגה.

בכל כאב חריג או הפרעה חדה בראיה בתקופת ההחלמה יש לפנות באופן מיידי לבדיקת רופא עיניים.

bottom of page